Особистий кабінет

Блог

Головна / Блог / Новий закон України про страхування коротко

Головне

Новий закон змінює цілий спектр вимог до ліцензування страховиків, оцінки їх платоспроможності та ліквідності, корпоративного управління та управління ризиками, припинення діяльності компаній і передачі страхового портфеля тощо.
Новий закон України про страхування коротко
Що глобально змінює новий закон?
Новий закон змінює цілий спектр вимог до ліцензування страховиків, оцінки їх платоспроможності та ліквідності, корпоративного управління та управління ризиками, припинення діяльності компаній і передачі страхового портфеля тощо.
Нові вимоги до страховиків для виходу на ринок
По-перше, страховики повинні мати прозорі структури власності, розкривати інформацію про всіх власників суттєвої участі та ключових учасників компанії. Засновники та власники зобов’язані мати бездоганну ділову репутацію, а також задовільний фінансовий та майновий стан. Національний банк здійснюватиме обов’язкове узгодження власників суттєвої участі.
По-друге, при реєстрації страхові компанії мають надавати плани діяльності на три роки. По-третє, запроваджено вимоги до системи корпоративного управління компанією (зокрема, роботи Наглядової ради та Правління). 
Закон підвищує роль і значення професійної діяльності осіб, відповідальних за виконання ключових функцій (управління ризиками, комплаєнсу, внутрішнього аудиту та актуальної функції). Зокрема, нова актуарна функція повинна бути здатна адекватно і незалежно оцінити і дати рекомендації з технічних резервів, процесу андерайтингу і цінової політики страховика.
Крім того, керівники страхових компаній та особи, відповідальні за ключові функції, повинні відповідати кваліфікаційним вимогам до професійної придатності та ділової репутації. Національний банк погоджуватиме їхнє призначення на посади. Також передбачається здійснення Національним банком оцінки колективної придатності членів наглядової ради чи виконавчого органу страховика.
По-четверте, закон встановлює диференційований підхід до мінімального розміру статутного капіталу страховиків: 32 млн грн для страховиків non-life і 48 млн грн — для компаній зі страхування життя, страховиків з ліцензією на страхування діяльності перестрахування.
Нові вимоги до платоспроможності страховиків
Страховики дотримуватимуться вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу. У той же час закон встановлює два різні підходи до вимог платоспроможності – спрощений (Solvency I) і базовий (Solvency II).
Зокрема, базовий підхід буде застосовуватися до страховиків життя, компаній з ліцензіями на класи страхування відповідальності, кредитів, поруки та великих страхових компаній.
Нові вимоги до капіталу вводитимуться поетапно. Протягом перших трьох років після запровадження нового закону всі страховики повинні відповідати вимогам платоспроможності за спрощеним підходом. Гнучкі підходи до ліцензування Новий закон дозволяє страховим компаніям отримувати лише одну ліцензію замість цілого ряду на кожен окремий вид послуг.
Так, за міжнародною практикою Національний банк перейде від ліцензування окремих видів страхування до ліцензування за класами. Також страхова компанія зможе змінювати обсяг ліцензії – додавати нові класи або навпаки звужувати обсяг ліцензії. Закон виділяє п’ять класів у рамках страхування життя (life) і 18 класів за напрямом non-life-страхування. Однак компанії не зможуть поєднувати послуги life та non-life-страхування.
Вперше з’являться чіткі вимоги до страхових посередників
Врегулювання цього питання важливе насамперед із погляду захисту інтересів споживачів послуг. Так, новий закон передбачає обов’язкову реєстрацію посередників в єдиному реєстрі, встановлює вимоги до їх навчання та рівня компетентності, уникнення конфлікту інтересів, розширення переліку інформації, що розкривається споживачеві тощо.
Прозорі умови припинення діяльності страховиків

Вперше в українському законодавстві з’явиться дієвий і чіткий механізм припинення діяльності страховиків. Вихід з ринку може бути як добровільним (через реорганізацію, передачу страхового портфеля, ліквідацію тощо), так і примусовим. Закон чітко встановив підстави для віднесення страхової компанії до категорії неплатоспроможних і для примусового відкликання ліцензії. Також передбачена можливість введення в страхову компанію тимчасової адміністрації із захисту інтересів клієнтів.Джерело:

https://forinsurer.com/news/21/11/23/40615

Головне

Новий закон змінює цілий спектр вимог до ліцензування страховиків, оцінки їх платоспроможності та ліквідності, корпоративного управління та управління ризиками, припинення діяльності компаній і передачі страхового портфеля тощо.
всі новини
Перейти на UA
Перейти на RU
Go to ENG