Особистий кабінет

Блог

Головна / Блог / Листопад – всесвітній місяць боротьби з цукровим діабетом

Головне

Відмова від продуктів, які підвищують рівень цукру в крові та сприяють резистентності до інсуліну, може допомогти зберегти здоров’я та знизити ризик майбутніх ускладнень цукрового діабету
Листопад – всесвітній місяць боротьби з цукровим діабетом

Листопад  вважається місяцем інформування про цукровий діабет. Це дійсно дуже підступне захворювання, яке може призвести до інвалідності та смерті, але кожен четвертий хворий  ще не знає, що в нього є така проблема. У блозі ми завжди багато розказуємо про здоров’я, тож діабет саме та тема, про яку треба знати, адже вважаться, що спосіб життя та харчування у найближчому майбутньому призведе до “епідемії”  діабету.

Діабет буває декількох видів,  один розвивається у дітей (цукровий діабет 1 типу) та іноді у дорослих,  та все життя вимагає використання інсуліну – гормону, що розщеплює цукор. Але близько 90 відсотків людей з цукровим діабетом мають діабет 2 типу. Симптоми цукрового діабету 2 типу розвиваються повільно, й його можна попередити, знизивши вагу та  змінивши харчові звички.

Чому виникає цукровий діабет?

Цукровий діабет 1 типу виникає через невідомі причині

Чинники ризику розвитку діабету 2 типу більш  вивчені. Чинники, які сприяють виникненню цукрового діабету, називаються факторами ризику. Їх можна поділити на немодифіковані (вплинути на які не можна) та модифіковані (які можна змінити).

Немодифіковані фактори:

  • Вік (з віком ризик зростає).
  • Раса та етнічна приналежність.
  • Стать.
  • Сімейний анамнез (наявність родичів із подібним захворюванням).

Модифіковані фактори:

  • Надмірна маса тіла та ожиріння.
  • Початкові порушення вуглеводного обміну

Коли чутливість клітин до інсуліну падає (такий стан називається інсулінорезистентністю), глюкоза не може потрапити в клітини та у кровоносному руслі утворюється її надлишок. Тривале збереження підвищеної кількості глюкози в крові може спричинити пошкодження нервових волокон, нирок, очей, а також стінок самих судин і, як наслідок, спричинити розвиток інсульту та інфаркту.

  • Підвищений рівень артеріального тиску.
  • Куріння та зловживання алкоголем

10 продуктів і напоїв, яких слід уникати, якщо у вас є ризик розвитку діабету (преддіабет). Важливо, що вживання певних продуктів може підвищити рівень цукру та інсуліну в крові та сприяти запаленню, що може збільшити ризик захворювання.

  1. Підсолоджені напої

Солодкі газовані напої – найгірший варіант для людей з  інсулінорезистентністю .

Перш за все, у  таких напоях дуже багато вуглеводів, наприклад, маленька баночка улюбленого напою  гарантує потрапляння в  організм 38,5 грамів цукру.

Крім того, ці напої насичені фруктозою\сахарозою, яка тісно пов’язана з резистентністю до інсуліну та діабетом. Дослідження показують, що вживання солодких напоїв може збільшити ризик захворювань, пов’язаних з діабетом, таких як жирова хвороба печінки.

Щоб допомогти контролювати рівень цукру в крові та запобігти ризику захворювання, пийте замість солодких напоїв несолодку воду, мінеральну воду або холодний чай.

  1. Білий хліб, рис і макарони

Рис, білий хліб і макаронні вироби та інші продуктів з рафінованого борошна значно підвищують рівень цукру в крові у людей з цукровим діабетом 1 та 2 типу.

Інше дослідження показало, що продукти з високим вмістом вуглеводів не тільки підвищують рівень цукру в крові, але й знижують функції мозку у людей з цукровим діабетом 2 типу та викликають погіршення пам’яті.

Ці оброблені продукти містять мало клітковини. А клітковина допомагає зменшити всмоктування цукру в кров. Більше споживання клітковини також покращить мікробіоту кишечника, що може полегшити  реакцію організму на цукор та призвести до кращої резистентності до інсуліну.

  1. Фруктовий йогурт

Звичайний йогурт може бути хорошим варіантом для людей з цукровим діабетом. Втім, наскільки вони фруктові – це інша історія.

Ароматизовані йогурти, як правило, виготовляються із знежиреного молока і багаті вуглеводами та цукром.

Насправді, 1 чашка (245 грам) фруктового йогурту може містити майже 31 грам цукру, а це означає, що 61 відсоток калорій надходить із цукру.

  1. Підсолоджені готові каші на сніданок

Споживання каш може бути одним з найгірших способів почати свій день, якщо у вас діабет. Незважаючи на корисні властивості, більшість з них містять набагато більше вуглеводів, ніж багато хто думає.

Крім того, вони містять дуже мало білка, тої поживної речовини, яка може допомогти вам почувати себе ситими і задоволеними, зберігаючи при цьому рівень цукру в крові стабільним протягом дня.

Навіть деякі «здорові» каші для сніданку не є хорошим варіантом для хворих на цукровий діабет. Наприклад, лише 1/2 склянки (близько 56 грамів) порції мюслі містить 44 грами вуглеводів, а зернові – 47 грамів. Більше того, кожен містить не більше 7 грамів білка на порцію.

Щоб контролювати рівень цукру в крові та відчуття голоду, пропустіть більшість каш і виберіть замість них сніданок на основі білка з низьким вмістом вуглеводів.

  1. Ароматизовані кавові напої

Кава пов’язана з кількома перевагами для здоров’я, включаючи менший ризик діабету. Однак напої зі смаком кави слід вважати рідким десертом, а не корисним напоєм.

Дослідження показали, що шлунок не обробляє рідку і тверду їжу однаково. Коли ви споживаєте багато калорій, ви не компенсуєте це тим, що пізніше їсте менше, що потенційно може призвести до збільшення ваги. Напої зі смаком кави також насичені вуглеводами. Наприклад, 473 мл карамельного кофе містить 57 грамів вуглеводів, а ванільний латте такого ж розміру містить 30 грамів вуглеводів.

Щоб тримати рівень цукру в крові під контролем і запобігти набору ваги, вибирайте звичайну каву або еспресо з ложкою жирних вершків.

  1. Мед

Люди з діабетом часто намагаються звести до мінімуму споживання білого столового цукру, а також ласощів, таких як цукерки, печиво та тістечка. Однак інші форми цукру також можуть викликати стрибки цукру в крові. До них належать коричневий цукор та «природні» цукри,  наприклад мед. Хоча ці підсолоджувачі не піддають обробці, вони містять принаймні стільки ж вуглеводів, як і білий цукор. Насправді більшість містить навіть більше. Ваша найкраща стратегія – уникати всіх видів цукру і використовувати замість них натуральні підсолоджувачі з низьким вмістом вуглеводів.

  1. Сухофрукти

Фрукти є прекрасним джерелом кількох важливих вітамінів і мінералів, включаючи вітамін С і калій. Коли фрукти стають зневодненими, процес призводить до втрати ваги, що призводить до ще більшої концентрації цих поживних речовин.

На жаль, вміст цукру в ньому також стає більш концентрованим.

Один стакан (151 грам) винограду містить 27,3 грама вуглеводів, у тому числі 1,4 грама клітковини. Навпроти, 1 склянка (145 грам) родзинок містить аж 115 грамів вуглеводів, 5,4 з яких походить з клітковини.

Тому в родзинках міститься в чотири рази більше вуглеводів, ніж у винограді. Інші види фруктів містять так само більше вуглеводів, ніж їх свіжі аналоги.

Якщо у вас цукровий діабет, вам не потрібно повністю відмовлятися від фруктів. Вживання фруктів з низьким вмістом цукру, таких як свіжі ягоди або невелике яблуко, може принести користь для здоров’я, зберігаючи рівень цукру в крові в бажаному діапазоні.

  1. Фасовані снеки

Печиво, крекери та інші упаковані продукти не є хорошим варіантом перекусу.

Зазвичай вони готуються з рафінованого борошна і містять мало поживних речовин, хоча в них багато швидких вуглеводів, які можуть різко підвищити рівень цукру в крові.

Насправді, деякі з цих продуктів можуть містити навіть більше вуглеводів, ніж зазначено на етикетці. Одне дослідження показало, що закуски містять в середньому на 7,7% більше вуглеводів, ніж вказані на етикетці.

Якщо ви зголодніли між прийомами їжі, краще з’їсти горіхи, фрути або деякі овочі з низьким вмістом вуглеводів, сочетаючи з невеликою кількістю сиру.

  1. Фруктовий сік

Хоча фруктовий сік вважається корисним напоєм, його вплив на рівень цукру в крові подібний до дії газованої води та інших солодких напоїв.

Це те саме для свіжого 100-відсоткового несолодкого фруктового соку, а також фасованих видів, які містять доданий цукор. У деяких випадках фруктовий сік містить навіть більше цукру і вуглеводів, ніж солодка газована вода.

Як і солодкі напої, фруктовий сік насичений глюкозою. Глюкоза викликає резистентність до інсуліну, ожиріння та серцеві захворювання.

Набагато кращою альтернативою є насолода водою з долькою лимона, яка містить менше 1 грама вуглеводів і практично не містить калорій.

Фруктові соки містять не менше цукру, ніж газована вода. Високий вміст фруктози може погіршити резистентність до інсуліну, сприяти збільшенню ваги та підвищити ризик серцевих захворювань.

Знати, яких продуктів треба уникати при цукровому діабеті, іноді може здатися складним. Але запам’ятайте головне  –  ваші основні цілі повинні включати утримання подалі від нездорових жирів, рідкого цукру, обробленого зерна та інших продуктів, які містять рафіновані вуглеводи.

Відмова від продуктів, які підвищують рівень цукру в крові та сприяють резистентності до інсуліну, може допомогти зберегти здоров’я та знизити ризик майбутніх ускладнень цукрового діабету.

Автор – Катя Майер

Головне

Відмова від продуктів, які підвищують рівень цукру в крові та сприяють резистентності до інсуліну, може допомогти зберегти здоров’я та знизити ризик майбутніх ускладнень цукрового діабету
всі новини
Перейти на UA
Перейти на RU
Go to ENG