Зовсім скоро почнеться новий навчальний рік. Чи радієте ви з цього приводу як батьки? А ваші діти? Сподіваємося, що вся родина одностайно чекає 1 вересня, хоча і розуміє, попереду – стреси та складності. Щоб процес адаптації до школи пройшов м’якше, потрібно починати звикати до нових умов заздалегідь, краще прямо сьогодні. Це своєрідне навчання перед навчанням. Ми зібрали корисні поради вчителів і психологів, як і чому краще навчитися перед школою.
Вчімося вкладатися та прокидатися раніше
Одна з найбільших проблем шкільної адаптації – пробудження в школу. Особливо це важливо для першокласників і молодших школярів.
Налаштовувати режим краще з 4-5 років, але якщо поки це не вдалося, можна спробувати адаптуватися за місяць. Увечері влаштовуйте спокійні ігри та відправляйте дитину в ліжко не пізніше 21.00, звичайно, без телефону під подушкою. Іноді може допомогти особистий приклад. Для дорослих ранній відхід до сну – це не купа недороблених справ, а ефективність і бадьорість з ранку, коли можна зробити набагато більше. Експериментуйте.
Непогано, якщо дитина сама розбереться, в яку пору доби у неї найбільша ефективність – вранці, вдень або ввечері. Тоді легше буде планувати навчальний день і позашкільні навантаження, включаючи підготовку домашнього завдання.
Вчімося долати одноманітність
На жаль, школа – це в основному одноманітні активності (урок \ зміна). Для непосидющих і гіперактивних дітей – це велика проблема. Зазвичай, щоб вчитися було легше, в школі практикують прості розминки протягом трьох-п’яти хвилин один раз у 20 хвилин. Можете ввести розминки в розпорядок і вдома. Нехай ваш школяр або школярка стрибає на місці, присідає або танцює кілька разів на годину, під час занять, що вимагають зосередження. І навпаки, під час активних занять – вчиться робити паузи зі спокійним диханням і повільними рухами.
Після школи учнів чекає вільний час, але зовсім не такий вільний, як може здатися. Треба встигнути відпочити, зробити уроки, сходити на гуртки, побачитися з друзями. Ну і є обов’язки по дому. Справитися з валом справ може планування. Напередодні ввечері можна спільно скласти список того, що потрібно буде зробити завтра, визначити, скільки часу піде на кожну з цих справ, і розподілити їх по годинах, перемежовуючи приємне з корисним. Наприклад, рішення задачок можна чергувати з прослуховуванням казок, або заняття танцями – з малюванням. Але не потрібно перескакувати від однієї справи на іншу занадто часто, пам’ятайте про важливість концентрації. Можна починати з 25 хвилин занять одного типу, переходячи поступово на 45 хвилин – час уроку.
Ну і звичайно, не забувати про прогулянки.
Вчимося підтримувати один одного
Тут доведеться вчитися батькам. Школа – це десятиліття життя, яке закладає майбутнє. Але це не означає, що треба занадто драматично сприймати дрібні невдачі, які можуть чекати на шляху. Погані оцінки та конфлікти – це хороший привід дійсно встати на сторону своєї дитини, попри те, що вам здається, що він або вона не права. На вас чекає складний тренінг батьківської мудрості.
- У початковій школі учневі не обійтися без батьківської підтримки. І не тільки в навчанні. Пам’ятайте, якими б скромними не були досягнення дітей, їх завжди можна знайти, за що їх похвалити. Не будьте скупі на похвалу, вона дає крила, які потрібні, щоб навчитися досягати своїх вершин.
- Візьміть за звичку обговорювати складні моменти зі своїм майбутнім школярем, як з дорослою людиною. Так у нього виробиться звичка говорити прямо, не боячись осуду. При цьому ваша дитина завжди повинна відчувати, що може на вас покластися. Діліться своїм досвідом, допомагайте зрозуміти, які варіанти вирішення життєвих завдань існують, але не тисніть і не наполягайте на своїй правоті.
- Говорити відверто можна в будь-який час дня, а можна виділити на це хвилинки перед сном – наприклад, в цей час кожного дня ділитися враженнями про проведений день. Важливо дати розуміння, що у діалозі можна вирішити будь-яку проблему і зробити легше тягар будь-якого конфлікту.
- Завдання школи – підготувати не просто людину, яка зможе скласти тести ЗНО. Зі стін школи повинна вийти людина, у якої немає відрази до навчання, яка знає свої сильні й слабкі сторони та розуміє, як вона хоче розвиватися, яка вміє спілкуватися та відстоювати свою думку. Завдання батьків тут, якщо резюмувати, – підтримувати та оберігати, даючи при цьому йти своїм шляхом. Іншими словами – любити.
Проявити свою любов можна і ще одним способом – застрахувавши дитину. Тоді його травми та хвороби батьки зможуть переживати з меншим стресом, адже страхова компанія компенсує витрати й на лікування, й на відновлення. Батьки, які спокійні за фінансову сторону питання, краще допоможуть дитині пережити складну ситуація, і швидше йти до одужання.
Порадимо вам кращі умови страхування дітей і будемо супроводжувати договір, забезпечивши зручність отримання виплат. Контакти в верхній частині сторінки.
Автор – Катя Майєр