За останні роки в усьому Світі спостерігається загострення ситуації зі стихійними лихами та наслідками від них. Торік природні катаклізми у світі завдали збитків на $270 мільярдів. Вони призводять до соціальних, екологічних і економічних втрат, не кажучи вже про неймовірні людські страждання.
Основні передумови для таких явищ – підвищення глобальної температури. Протягом наступних п’яти років очікується ріст температури до рекордних рівнів, що спричиняють парникові гази та природне явище Ель-Ніньйо – потепління Тихого океану й повітря в екваторіальній зоні біля берегів Еквадору, Перу й Чилі.
Що відбувається у Світі?
Ось жахливий список природних катастроф, що вже відбулися в цьому році на Землі і завдали нищівної шкоди майну, інфраструктурі, підприємницькій діяльності та сільському господарству, а головне забрали десятки тисяч життів:
Потужні землетруси в Туреччині та Сирії в лютому цього року.
Сильні зливи, паводки в Австралії, Італії, Китаї, Японії.
Селі та грязьове «цунамі» в Грузії, Італії, Індії.
Тропічні шторми, тайфуни, циклони, торнадо в Канаді, США, Бразилії, Китаї.
Лісові пожежі в Греції, Канаді, Гаваях (США).
Щодо України і природних катастроф
Червень 2023р.-підрив Каховської ГЕС. Страшна техногенна катастрофа спричинена військовим конфліктом між Україною та рф. Наслідки та збитки ще досі немає можливості оцінити через окупацію…
Повінь на Півночі України наприкінці зими – розмиті дороги та поля, підтоплені будинки.
Зливи та бурі, що знищують сільгоспугіддя, блокують нормальне життя міст та псують майно.
Це біль всіх Українців коли під час війни ще виникають екстремальні погодні та природні умови, тим більше спричинені людиною, – вони можуть підштовхнути і без того нестабільну ситуацію в країні до критичної точки, що створить ще більш невиліковну кризу.
Як мінімізувати наслідки стихійних лих і які рішення існують?
Є два способи реагувати на стихійні лиха, що спричинені кліматичними змінами:
- Пом’якшення
- Зниження впливу забрудників,
- Збереження лісових насаджень та ін;
- Адаптація
- Створення єдиних ефективних систем раннього попередження лих,
- Розробка і дотримання норм будівництва з врахуванням ризику «природних катастроф»,
- Створення фондів відшкодування завданих збитків,
- Впровадження ефективної системи страхування на випадок стихійного лиха та обов’язкового страхування майна в регіонах з високим ризиком настання подій та ін.
Враховуючи вище інформацію, ми вважаємо надзвичайно актуальною тему страхування майна від ризиків стихійних явищ. Незважаючи на те, що громади в усьому світі залишаються під загрозою катастроф, лише близько 27% економічних збитків цього року були застраховані.
На практиці в Україні страхування майна фізичних осіб здійснюється в основному в добровільній формі, а майно юридичних осіб страхується в обов’язковій форм тільки у випадку, коли зачіпають національні інтереси. Через це процент страхування майна, транспортних засобів, життя людей, сільськогосподарських культур та тварин від стихійного лиха дуже низький, так як немає довіри до страхових компаній та продукти страхування не мають широкого покриття.
Така ж ситуація склалася і у Туреччині після землетрусу. Оцінивши загальні втрати на 40 мільярдів доларів, незважаючи на існування обов’язкового страхування житлових будинків, за допомогою страхування компенсувати витрати змогли лише на 5 мільярдів. Невеликі страхові суми, вузьке покриття та відсутність практики страхування об’єктів інфраструктури спричинило уповільнення одужання країни від завданих збитків.
Висновки
Збільшення кількості населення на планеті, зміна клімату та поширення господарювання людства над природою, сприяють зростанню обсягів збитків від стихійних лих. Процес адаптації до явищ що відбувається вимагає глобального світового підходу з залученням спеціальних організацій та участі державної влади кожної країни.
На місцевому рівні можна розпочати з популяризації майнового страхування та впровадження обов’язкового в зонах ризику, також, переглянути охоплення покриття страхових продуктів та підвищити страхові суми за умови оптимальних тарифів.
А краще розібратися в усіх складнощах страхування майна і забезпечити «працюючу страховку» зможе страховий посередник – страховий брокер, який здатний ефективно впорядкувати всі пункти в договорі з урахуванням Ваших інтересів.
І маємо сподівання, що людство нарешті змилується над природою і Землею, тоді і вона змилується над нами!